Wycieczka V klasy
15 czerwca uczniowie klasy V pojechali na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Zwiedzili Kopalnię Złota i Osadę Górniczą w Złotym Stoku oraz Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, gdzie podziwiali piękne draperie, stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Zakupili pamiątki oraz minerały, a w drodze powrotnej do domu posilili się w McDonald’s w Kłodzku. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki wrócili do domu.
Justyna First
47
Zakończenie projektu w przedszkolu
W roku szkolnym 2023/2024 grupa przedszkolaków z Pobiela realizowała projekt „Witaminki”. W ramach projektu dzieci podejmowały różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Głównym celem wszelkich działań było kształtowanie od najmłodszych lat kultury spożywania zdrowych posiłków, w których królują warzywa. Warzywa, które przedszkolaki poznały w ciągu całego roku szkolnego to: pomidor Pafnucy, ogórek Olek, dynia Dana, burak Bruno, cebula Celina, brokuł Borys, papryka Pola, szpinak Szymek, marchewka Maja, groszek Gucio, rzodkiewka Renia. Każde zajęcia wiązały się z różnymi zadaniami, ćwiczeniami, wszelkimi aktywnościami, których tematyka związana była z danym warzywem. Były zadania z przeliczaniem, segregowaniem, układaniem, wycinaniem, kolorowaniem, a przede wszystkim przygotowaniem posiłku z wykorzystaniem poznawanego warzywa. Kisiliśmy ogórki, robiliśmy sałatkę z pomidorów, jedliśmy placuszki dyniowe, piliśmy soczek z marchewki, przygotowaliśmy pyszny twarożek z rzodkiewką, a to tylko kilka propozycji.
Podsumowaniem każdych zajęć była praca plastyczna, z której powstała książeczka. Najważniejszym punktem było wklejenie sylwety do witaminkowego albumu. Projekt ten sprawił mnóstwo radości, a dzieci z dużą niecierpliwością czekały na kolejne warzywne wyzwania.
Przedszkolaki w ramach podziękowania za trud i zaangażowanie otrzymały pamiątkowe dyplomy.Marta Bugajska
46
Opieka nad dziećmi w okresie wakacji
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Czarnoborsku informuje, że po uzyskaniu zgody Urzędu Miasta Wąsosza przerwa wakacyjna
w roku szkolnym 2023/2024 planowana jest
od 01.07.2024 r. do 31.07.2024 r.
W pozostałych dniach czerwca (tj. od 24.06.2024 r. do 28.06.2024 r.) i sierpnia (tj. od 01.08.2024 r. do 30.08.2024 r.) punkt przedszkolny będzie czynny w godz. 6.30 – 16.00
Rodzice zapisują dzieci poprzez złożenie oświadczenia w siedzibie placówki w terminie od 03.06.2024 r. do 15.06.2024 r. (oświadczenia złożone przed lub po terminie nie będą rozpatrywane) wskazując we wniosku termin oraz rzeczywisty czas pobytu dziecka w przedszkolu.
Wzór oświadczenia o opiekę na czas wakacji do pobrania w sekretariacie szkoły lub poniżej w linku - OŚWIADCZENIE.
Zapisując dziecko rodzic automatycznie wyraża zgodę na pobyt w grupie mieszanej wiekowo, pod opieką dyżurujących nauczycieli, którzy organizują zajęcia wychowawczo-opiekuńcze.
Ze względu na konieczność zaplanowania organizacji pracy na czas wakacji oraz ograniczoną ilością miejsc, prosimy rodziców o przemyślane deklaracje dotyczące terminu pobytu dziecka w punkcie przedszkolnym.
Piotr First - dyr. szkoły
NIEZAPOMNIANA NOC W SZKOLE
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, zostało zorganizowane nocowanie w szkole, które odbyło się z 15 na 16 czerwca. Po raz kolejny uczniowie klas IV - VIII wraz z opiekunami, spędzili noc w szkole. Oficjalne nocowanie rozpoczęliśmy ogniskiem oraz pysznymi kiełbaskami. Nie mogło zabraknąć również gier i zabaw integracyjnych oraz „Belgijki”.
Gdy tylko się ściemniło, zaopatrzeni w latarki rozpoczęliśmy zabawę w chowanego, która sprawiła dzieciom wiele radości. Po trudach poszukiwań, dzieci zasiadły przed ekranami rozpoczynając seans filmowy, który umilił im przygotowany na miejscu popcorn oraz przyniesione przez dzieci smakołyki. Kiedy nastał ranek, dzieci zjadły śniadanie i udały się do domów, by odespać tą wyjątkową noc.Srebniak Agnieszka
10
Wycieczka do wioski indiańskiej
W piątek 14 czerwca 2024 r. przedszkolaki z oddziału PPc wybrały się na wycieczkę do wioski indiańskiej w Wierzowicach Małych. Dzieci brały udział w wielu zabawach, grach i konkurencjach. Nauczyły się strzelać z łuku i kuszy, samodzielnie poszukiwały złota w piasku, a także zobaczyły płonące i dymiące bańki mydlane. Na koniec zjadły pyszne, grillowane kiełbaski. To był mile spędzony czas!
Aleksandra Wysocka
15
WYCIECZKA KLAS I-III DO NENUFAR CLUB W KOŚCIANIE
Dnia 13 czerwca klasy I-III wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Podhorodecką, p. Beatą Augustyniak oraz p. Agnieszką Oczek wyjechały na wycieczkę do Pirackiego Parku Rozrywki w Kościanie. Jest to obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy, oferujący wiele atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Jego obszar w połowie stanowi zespół połączonych akwenów wodnych i i urozmaicony wieloma ciekawymi elementami, których trudno szukać gdziekolwiek indziej. Znajduje się tutaj sprzęt wodny( łodzie, kajaki, tratwy), a także stanowiska piknikowe i miejsca na ogniska. Na jednej z wysp wchodzących w skład obiektu mieszczą się place zabaw dla dzieci. Całość uzupełniają makiety znanych budowli świata, które nadają temu miejscu specyficzną atmosferę (Wieża Eiffla, Piramida egipska, Statua Wolności). Swoją przygodę z piratami rozpoczęliśmy od rejsu tratwą, który dostarczył wszystkim wielu atrakcji. Kolejnych wrażeń dostarczył uczniom „ Zakręcony domek” i niesamowita „Czarna dziura”. Pobyt w miasteczku samochodowym pozwolił każdemu wykazać się umiejętnością kierowania pojazdem. Laserowy paintball i pełna tajemnic arena zagwarantowała uczestnikom niesamowite przeżycia. Każdy mógł również wykazać się sprawnością fizyczną, pokonując liczne przeszkody na placu zabaw. Oczywiście mieliśmy również okazję zawitać do Wioski Indiańskiej, znaleźć się na Hawajach i przenieść się do magicznego Świata Bajek. Na koniec wszystkie dzieci zostały pasowane na Pirata i otrzymały pamiątkowe medale. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z naszej wyprawy!
Agnieszka Oczek
17
WYCIECZKA KLASY III DO KARPACZA
W dniach od 5 do 7 czerwca 2024r. klasa III wraz z opiekunami: p. Agnieszką Oczek i p. Agnieszką Srebniak wybrała się na wycieczkę do Karpacza, zorganizowaną w ramach „Zielonej Szkoły”. Dostarczyła ona wielu atrakcji oraz pozwoliła poznać uroki Dolnego Śląska.
Po drodze do Karpacza, zatrzymaliśmy się w Kowarach, gdzie zwiedziliśmy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Ta niezwykła atrakcja turystyczna znajduje się na terenie wydzielonym z fabryki dywanów w kowarach i zachwyca miniaturami zabytków. Prezentowane są tam kościoły, zamki, pałace, starówki miast, ratusze, schroniska górskie itp. Miniatury są wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami. Modele są zbudowane z materiałów odpornych na warunki pogodowe i wkomponowane w zielone, kwiatowe otoczenie. Po spacerze udaliśmy się w dalszą podróż. Karpacz przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i urokliwymi widokami. Po zakwaterowaniu i chwili oddechu, udaliśmy się do Papugarni Śnieżka na spotkanie z tymi zadziwiającymi ptakami. Na miejscu, każdy mógł nakarmić i nawiązać bezpośredni kontakt z egzotycznymi papugami, które żyją wolno w hali lotów. Dla wielu było to niezapomniane przeżycie.
Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Klocków Lego. Czekały tam na nas interaktywne wystawy oraz gry video, które przypadły do gustu zwłaszcza fanom Mario i Pokemonów. Po spacerze, lodach i pizzy wróciliśmy do naszego pensjonatu, by po krótkim odpoczynku udać się do Term Cieplickich. Znajdują się tam nowoczesne baseny termalne, sportowe, aquaparki oraz strefa fitness i SPA. Największym zainteresowaniem cieszył się basen termalny z możliwością wypłynięcia na zewnątrz hali basenowej bez względu na porę roku i temperaturę powietrza.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Szklarskiej Poręby, by w Karkonoskim Parku Narodowym podziwiać niezwykły Wodospad Szklarki, który jest drugim co do wysokości wodospadem w polskich Karkonoszach. Był też czas na zakup pamiątek oraz skosztowanie tradycyjnego oscypka. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Rok szkolny niedługo się kończy, więc teraz wszyscy czekamy już tylko na WAKACJE!!!Agnieszka Oczek
20
Wycieczka klasy IV do Biskupina i Wenecji
Dnia 12 czerwca 2024 r. uczniowie klasy IV wraz z rodzicami odbyli podróż do przeszłosci udając się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Po dotarciu na miejsce pani przewodnik oprowadziła nas po Muzeum Archeologicznym. Uczniowie zobaczyli rekonstrukcję grodu biskupińskiego, były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkańców. Dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Uczniowie mogli zobaczyć „od kuchni” życie mieszkańców grodu, którzy trudnili się głównie uprawą roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem. Podczas pobytu w Muzeum Archelogicznym uczniowie wzięli udział w warsztatach „Ozdoby z metalu”, które polegały na wykonaniu ozdób z drutu.
W Wenecji zwiedzilismy Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Jest to największy w Europie skansen, na którego terenie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony towarowe i osobowe oraz drezyny. Uczniowie zwiedzili również ruiny Zamku Diabła Weneckiego.
Na koniec pobytu uczniowie kupili wiele ciekawych pamiątek, które z pewnością niejednokrotnie przywołają wspomnienia z tym historycznym i jakże niezwykłym miejscem.
Dominik Szałata
69
Rodzinne wędrowanie klasy VI
I wreszcie nadszedł ten dzień. 12 czerwca, bardzo wcześnie, bo o godzinie 5:30, uczniowie klasy VI wraz z rodzicami i wychowawcą wyruszyli na kolejną wycieczkę rodzinną. Tym razem celem naszej podróży były Góry Stołowe, a dokładniej Szczeliniec Wielki i Błędne Skały.
Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Szczelińca, najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 m n.p.m.), na który wiedzie 680 kamiennych schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa i pierwszego przewodnika po Górach Stołowych.
Pokonując kolejne stopnie, słuchaliśmy legendy o władcy gór Liczyrzepie, pięknej Emilce i Murzynku, o których opowiadał nam pan przewodnik. Podczas wędrówki po szczycie Szczelińca podziwialiśmy nie tylko piękną panoramę ziemi polskiej i czeskiej, widzianą ze szczytu góry, ale również Emilkę i jej serce, a także Murzynka rozerwanego na kawałki przez zazdrosnego Liczyrzepę, oraz słonia i wielbłąda, które przybyły wraz z Murzynkiem, a wszystko to zamienione w skalne kamienie. Byliśmy też w piekle, w czyśćcu i w niebie.
Po przejściu na szczycie góry półtorakilometrowej trasy pełnej podejść i zejść, zaczęliśmy powoli schodzić w dół, aby tam u jej stóp zakupić pamiątki, pożywić się i ruszyć w dalszą drogę.
Teraz czekał nas wjazd na Błędne Skały, czyli labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Pokonanie tego labiryntu, w którym czasami przychodziło nam przeciskać się „niemal na czworakach”, zajęło około godziny i sprawiło wszystkim wielką frajdę.
Nie był to jednak koniec wycieczki. Czekał nasz jeszcze krótki spacer po pięknym Parku Zdrojowym w Polanicy, w którym mieliśmy czas wolny, a na koniec późny obiad w MacDonaldzie w Kłodzku.
O dwudziestej pełni wrażeń wróciliśmy do Czarnoborska.Janusz Żuk
19
Podsumowanie konkursu geograficzno-językowego
W drugim półroczu bieżącego roku szkolnego odbył się konkurs geograficzno-językowy z j. niemieckiego, dedykowany dla klas VII i VIII.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językiem obcym wśród młodzieży, motywowanie uczniów do doskonalenia sprawności językowej oraz wzbogacanie wiedzy o kulturze, geografii i życiu codziennym w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
Zwycięzcami zostali: Tobiasz Biel, 7a – 1 miejsce
Dobrosława Szkaradek, 7a – 2 miejsce
Kaczmarek Maja, 7a – 3 miejsce
Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły, a laureaci otrzymali upominki z rąk dyrektora Piotra Firsta.
Serdecznie gratulujemy.
Anna Mosiek-Kląskała
Dzień Dziecka w grupie PPc i „0”
Dzień Dziecka to święto uwielbiane przez wszystkie dzieci zarówno te małe, jak i te duże. W grupie pięciolatków i zerówce również obchodziliśmy to święto bardzo uroczyście. Dzieci brały udział w wielu zabawach i konkurencjach sportowych. Były tańce, zabawy z chustą animacyjną, upominki i nagrody za udział w zawodach. Nie zabrakło także grillowanych kiełbasek i zimnych lodów. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy i zabawki. To był bardzo mile spędzony dzień!
Aleksandra Wysocka
25
Dzień Dziecka klas IV-VIII
7 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka klas starszych. Ideą tegorocznego święta było połączenie nauki i zabawy. Czy to się nam udało, powinni ocenić uczestnicy tych wydarzeń, ale wydaje się nam, że wszyscy tego dnia dobrze się bawili.
A wszystko zaczęło się od kontynuacji akcji promującej czytanie pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam” , która od wielu lat na początku czerwca zachęca uczniów do czytania książek. I jak to bywało w poprzednich latach, również tym razem uczniowie klas IV-VIII w pięknej scenerii naszego szkolnego obejścia zanurzyli się w świat wyczarowany piórem pisarzy.
Po chwili pochylenia nad książką przystąpiliśmy do turnieju polonistycznego klas IV- VIII „Ojczyzna polszczyzna”, który tym razem polegał na „rozszyfrowaniu” znaczenia związków frazeologicznych. W zawodach uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje klas IV-VIII. Rywalizacja była bardzo emocjonująca i do ostatniej rundy nie można było przewidzieć, który zespół wygra nasz konkurs. Ostatecznie zwyciężyła reprezentacja klasy VIII ( Aniela Lulek, Julia Kaiser i Magda Berezowska) przed drużynami reprezentującymi klasę VI (Klaudia Burakowska, Wiktoria Tatarek i Jakub Klemczak) i klasę VII (Dobrusia Szkaradek, Maja Kaczmarek i Nikola Topolnicka). Na koniec wszystkie zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Wręczenie nagród w konkursie „Ojczyzna polszczyzna” było okazją do nagrodzenia laureatów konkursu organizowanego przez ZPK w Wąsoszu „Czas na nasionko wyobraźni”, w którym cztery pierwsze miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły, którzy zdobyli też kilka wyróżnień. A oto wyniki: 1. miejsce zajął Wiktor Kaźmierski z kl. V , 2. był Amadeusz Olszewski, również uczeń klasy V, a 3. miejsce przypadło Amelii Smektale z klasy VI. Wiktoria Tatarek z klasy VI zajęła miejsce 4.
Po tych intelektualnych potyczkach przyszedł czas na sportową rywalizację, czyli mistrzostwa szkoły w palanta. Do rywalizacji stanęły reprezentacje wszystkich klas, z tym że uczniowie klas IV i V rozegrali mecz między sobą (wygrała klasa V), a uczniowie klas VI-VIII rozegrali po dwa mecze. Tu zwycięzcą została klasa VI. Oprócz turnieju sportowego uczniowie mieli czas na grę w „planszówki”, przeciąganie liny, badmintona i tenis ziemny. Nie zabrakło również czegoś dla „zgłodniałych brzuszków”. Furorę robiła kiełbasa pieczona na ognisku i oczywiście lody, wszystko sponsorowane przez Radę Rodziców.Czas minął szybko i musieliśmy zakończyć naszą zabawę, którą na pewno będziemy miło wspominali. Chcemy też podziękować Radzie Rodziców za pokrycie kosztów organizacji tego dnia.
Janusz Żuk
73
Klasyfikacja końcowa Ligi Ortograficznej po siedmiu sprawdzianach rok szkolny 2023/2024
Zwycięzcą Ligi Ortograficznej w roku szkolnym 2023/2024 został uczeń klasy IV Tymon Niedźwiedź, który zdobył 19 punktów.
A oto wyniki w poszczególnych klasach:
klasa IV
1. Tymon Niedźwiedź 19 pkt
2. Kacper Karbowiak 9 pkt
3. Zosia Dębowczyk 6 pkt
4. Oliwier Kordas 2 pkt
Wiktoria Potoczna 2 pkt
5. Oliwier Bukowski 3 pkt
Julia Dylda 3 pktklasa V
1. Laura Wojczyk 18 pkt2. Oriana Wojczyk 14 pkt
3. Kacper Skupin 5 pkt
4. Klaudia First 3 pkt
5. Paweł Musielak 2 pkt
Oliwier Popek 2 pkt
6. Amadeusz Olszewski 1 pkt
Roksana First 1 pktklasa VI
1. Wiktoria Tatarek 18 pkt
2. Agata Gołębiowska 16 pkt
3. Klaudia Burakowska 12 pkt
4. Jakub Klemczak 5 pkt
5. Gabriela Ogrodnik 2 pktklasa VII
1. Mateusz Romańczyk 15 pkt (po dogrywce)
2. Mateusz Sauć 14 pkt
3. Nikola Topolnicka 7 pkt
4. Karolina Tubielewicz 5 pkt
5. Tomek Szulia 3 pkt
6. Julia Kalinowska 2 pkt7. Maja Kaczmarek 1 pkt
klasa VIII
1. Aniela Lulek 17 pkt
2. Magda Berezowska 6 pkt
3. Michał Słowiński 5 pkt
4. Ewa Matuszkowiak 3 pktJanusz Żuk
Uroczyste podsumowanie konkursów
Dnia 5 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani E. Białek uczestniczyli w podsumowaniu konkursów organizowanych przez PCDN i PP-P w Górze. Poniżej lista uczniów nagrodzonych:
1. XI Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów klas 4- 6 szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024:
- Klemczak Jakub kl. VI za zajęcie I miejsca i uzyskanie tytułu laureata
- Wiktoria Tatarek kl. VI za zajęcie II miejsca i uzyskanie tytułu laureata
2. XI Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów klas 7- 8 szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024:
- Maja Kaczmarek kl. VII za zajęcie III miejsca i uzyskanie tytułu laureata
3. XXII Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024:
- Wiktoria Tatarek kl. VI za zajęcie III miejsca i uzyskanie tytułu laureata
- Paweł Musielak kl. V za zdobycie wyróżnienia i uzyskanie tytułu finalisty
4. XXII Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024:
- Aniela Lulek kl. VIII za zajęcie II miejsca i uzyskanie tytułu laureata
5. XXII Powiatowy Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024:
- Klaudia First kl. V za uzyskanie wyróżnienia
6. XXIV Ogólnopolski Górowski Konkurs Informatyczny w kategorii rozwiązywania problemów z wykorzystaniem języków programowania w roku szkolnym 2023/2024:
- Mateusz Sauć kl. VII za zajęcie III miejsca i uzyskanie tytułu laureata
7. XXV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym „Armia Krajowa siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego” w roku szkolnym 2023/2024:
- Julia Kalinowska kl. VII za zajęcie I miejsca na poziomie szkół ponadpodstawowych i klas 7-8 szkół podstawowych w kategorii scenariusz imprezy szkolnej i uzyskanie tytułu laureata
- Zuzanna Szymczak kl. V za zajęcie II miejsca na poziomie klas 4-6 szkół podstawowych w kategorii plakat, rysunek, grafika, haft lub inna i uzyskanie tytułu laureata
- Wiktoria Tatarek kl. VI za zajęcie II miejsca na poziomie klas 4-6 szkół podstawowych w kategorii plakat, rysunek, grafika, haft lub inna i uzyskanie tytułu laureata
- Dobrosława Szkaradek kl. VII za zajęcie II miejsca na poziomie szkół ponadpodstawowych i klas 7-8 szkół podstawowych w kategorii gra dydaktyczna i uzyskanie tytułu laureata
- Maja Kaczmarek kl. VII za zajęcie III miejsca na poziomie szkół ponadpodstawowych i klas 7-8 szkół podstawowych w kategorii plakat, rysunek, grafika, haft lub witraż i uzyskanie tytułu laureata
Dominik Szałata
9
Światowy Dzień bez Papierosa
31 maja na całym świecie obchodzony jest dzień bez papierosa, którego inicjatorem jest Światowa Organizacja Zdrowia. Akcja poświęcona jest podnoszeniu świadomości na temat niebezpieczeństw związanych z używaniem tytoniu. Tegoroczne przedsięwzięcie ma celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na to, że palenie tak czynne, jak i bierne ma negatywny wpływ na zdrowie i jest zwyczajnie niemodne. Nie od dziś też wiadomo, że palenie tytoniu przyczynia się do powstawania wielu chorób, zwłaszcza nowotworów gardła, krtani, przełyku, trzustki, płuc. Bierne palenie, czyli przebywanie w pobliżu osób palących i wdychanie substancji rakotwórczych znajdujących się w dymie tytoniowym nie pozostaje bez wpływu na zdrowie dzieci (jak i dorosłych), dlatego wciąż pozostaje aktualne hasło - nie pal przy mnie mamo, tato! Jak wynika z przeprowadzonych badań, coraz więcej młodych ludzi sięga po e-papierosy, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń wynikających z inhalowania dymu z podgrzewaczy tytoniu. NIEPALENIE natomiast przynosi wiele zysków, zwłaszcza zdrowotnych, takich jak większa odporność na choroby, lepsza kondycja fizyczna, a także wpływa na zdrowszą cerę, ładniejsze włosy, paznokcie i zęby oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze, które poszłyby z dymem...
Niechaj hasła czasowo widniejące na naszej szkolnej gazetce: Palenie jest niemodne - nie spal się na starcie!, Włącz myślenie, bo szkodliwe jest palenie!, Nie palę - jestem wolnym człowiekiem! zagoszczą w naszych głowach na stałe.Marzena Jaskulska
Wizyta przedszkolaków w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górze
29 maja 2024 roku grupa przedszkolaków z PPc, "0" oraz kl. Vs wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Góry celem odbycia wizyty w komendzie straży pożarnej. Dzięki uprzejmości kierownictwa i pełniącym w tym dniu dyżur strażakom, dzieci miały możliwość poznać specyfikę pracy strażaka, uczestniczyć w pokazie sprzętu ratowniczego, a także utrwalić sposób zawiadamiania służb ratowniczych o zagrożeniach, (w tym numery alarmowe) oraz poznać zasady bezpieczeństwa pożarowego. Poza niezwykle istotną teorią, przedszkolaki miały możliwość poczuć się jak prawdziwi strażacy wsiadając do samochodu gaśniczego, ubierając strażackie kurtki i hełmy oraz korzystając z węży pożarniczych. Dla młodych strażaków było to niezapomniane przeżycie. Na zakończenie tej niezwykłej przygody udaliśmy się na lody dla ochłody w ten słoneczny dzień, by następnie wrócić w dobrych humorach do szkoły.
Serdeczne podziękowania dla Strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górze za gościnę, zaangażowanie oraz cenną lekcję wiedzy i praktyki.
Marzena Jaskulska
47
Podsumowanie konkursu filmowego „Stop przemocy”
Uczniowie klasy IV – Oliwier B., Kacper K., Tymon N. i Jan S. wzięli udział w organizowanym przez Zespół Interdyscyplinarny w Wąsoszu gminnym konkursie filmowym. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu krótkiego 60 sekundowego filmiku profilaktycznego, dotyczącego przeciwdziałania przemocy.
W dniu dzisiejszym w Ośrodku Pomocy Społecznej miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce, serdecznie gratulujemy:) Dodatkowo informujemy, że filmik będzie odtwarzany w miesiącu czerwcu przed seansami w kinie "Zacisze" w Wąsoszu.
Dominik Szałata
7
Dzień Dziecka
Przedszkolaki z punktu przedszkolnego PPa świętowały Dzień Dziecka. Był to dzień pełen uśmiechów, zabawy i niezapomnianych wrażeń. Ten czas spędziliśmy na naszym placu zabaw, gdzie czekała na dzieci niespodzianka, przyjechały do nas dwie alpaki – Leoś i Śnieżek. Maluchy dowiedziały się wiele ciekawostek o tych zwierzętach, oprócz tego karmiły je marchewką i spacerowały z nimi. Spotkanie z alpakami okazało się niesamowitym sensorycznym doznaniem, a głaskanie ich było bardzo relaksujące.
Oprócz tego dzieci bawiły się na małym dmuchańcu. Nie zabrakło również kiełbasek z grilla. To był wspaniały dzień, który przyniósł dzieciom wiele radości.Maria Kwarcińska
11
Wycieczka do Zatoki Przygód Centrum Kreatywnej Zabawy w Rydzynie
28 maja dzieci z punktu przedszkolnego PPa pojechały na wycieczkę do Zatoki Przygód w Rydzynie. Maluchy z wielką radością bawiły się na zjeżdżalniach i torach przeszkód, rozwijając i doskonaląc przy tym sprawność ruchową. Oprócz tego przedszkolaki wzięły udział w warsztatach, podczas których wykonały kolorowe slime.
Wyjazd przyniósł wiele radości dzieciom, maluchy zapowiedziały, że na pewno tam jeszcze wrócą.
Maria Kwarcińska
8