Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Rano autobus szkolny w dniu rozpoczęcia roku szkolnego będzie kursował zgodnie ze stałym rozkładem. Odwóz uczniów w tym dniu planowany jest na godzinę 9:30.
Rozkład jazdy autobusu szkolnego
Dowozy i rozwozy w roku szkolnym 2024/2025:
UWAGA!
Rodzice dzieci przedszkolnych i szkolnych zainteresowani korzystaniem przez ich dzieci z obiadów w roku szkolnym 2024/2025 zobowiązani są dostarczyć wypełnione oświadczenie do sekretariatu szkoły (wzór oświadczenia do pobrania w załączniku lub w sekretariacie szkoły).
Jeśli oświadczenie zostanie złożone do 28 sierpnia 2024 r. (środa) do godz. 13:00 z obiadów będzie można korzystać od 3 września 2024 r.
Informacja z kwotą do zapłaty oraz nr konta zostanie zamieszczona na stronie szkoły: Obiady-wrzesień 2024
Pożegnania nadszedł czas...
Gorące słońce na niebie, świecące ostro od wczesnych porannych godzin, oznacza lato, a jeśli lato, to przecież wakacje!!!!. Nie inaczej było też w piątek 21 czerwca 2024 roku w naszej szkole o poranku, który kończył kolejny rok szkolny i rozpoczynał czas wypoczynku. Na niebie słońce, wokół soczysta zieleń drzew i traw, a w
powietrzu śpiew ptaków mieszający się z głosami dzieci.Już na długo przed godziną ósmą wokół szkoły gromadzili się uczniowie wraz z rodzicami, odświętnie ubrani, radośni, pełni wakacyjnych planów, a wśród nich można było dostrzec zadumanych absolwentów, którzy tego dnia żegnali swoją „budę” i rozpoczynali kolejny etap swojej wędrówki. Było radośnie, dostojnie i sympatycznie.
Na uroczystym pożegnaniu roku szkolnego 2023/2024 gościliśmy Pana przewodniczącego Rady Miejskiej Wąsosza Tomasza Skibniewskiego, emerytowane dyrektorki szkoły: Panie, Annę Poczynek, Małgorzatę Denys i Elżbietę Deperas, a także emerytowanych nauczycieli: Państwa Kamilę i Tadeusza Szelestów, no i oczywiście rodziców naszych uczniów, którzy bardzo licznie towarzyszyli swoim dzieciom w tym ważnym dla nich dniu.
A wszystko rozpoczął uroczysty polonez odtańczony przez naszych absolwentów, który jak zwykle wzruszył wszystkich, szczególnie rodziców i nauczycieli. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnów przyszedł czas na podsumowanie mijającego roku szkolnego.
W swoim przemówieniu Pan dyrektor Piotr First wyraził podziękowanie dla wszystkich za rok pracy. Były wiec ciepłe słowa skierowane do uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjno - gospodarczych oraz rodziców i oczywiście do naszych absolwentów. Pan dyrektor w swojej wypowiedzi wymienił nazwiska uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nasze tradycyjne nagrody „Julianki” za najlepsze wyniki z różnych przedmiotów. Ogłosił też, że tytuł „Ucznia roku” otrzymała uczennica klasy VI Wiktoria Tatarek, a „Absolwentem roku” została Aniela Lulek.
Po przemówieniu Pana dyrektora wyróżnieni uczniowie z poszczególnych klas odebrali świadectwa i nagrody książkowe. Statuetki „Sowy” i dyplomy odebrali też zwycięzcy Ligi Ortograficznej oraz zdobywcy naszych szkolnych statuetek „Julianka”, a także Uczeń Roku i Absolwent Roku. Specjalnym dyplomem uhonorowana została również uczennica klasy IV, Julia Dylda, która w mijającym roku szkolnym miała stuprocentową frekwencję.
Następnie przyszedł czas na uroczystość pożegnania klasy VIII, podczas której absolwenci złożyli przyrzeczenie, przekazali Panu dyrektorowi tablo i Księgę Absolwentów, odebrali świadectwa, otrzymali drobne upominki od uczniów klasy VII, a na koniec podziękowali nauczycielom i rodzicom.
Po tych wydarzeniach udaliśmy się do klas, gdzie był czas na przedwakacyjne rozmowy, podziękowania i życzenia udanego wypoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu!!! A teraz: „Niech żyją wakacje”!
Janusz Żuk
76
Certyfikat uznania za organizację Niebieskich Igrzysk w szkole
W kwietniu 2024 r. nasza szkoła w ramach obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu włączyła się w organizację Niebieskich Igrzysk. W podjęte działania zostały zaangażowane grupy przedszkolne oraz klasy I – VIII wraz z nauczycielami. Koordynatorkami akcji były panie: A. Srebniak, W. Maczan – Tatarczuk i M. Jaskulska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a wyrazem wdzięczności dla całej społeczności szkolnej jest uzyskany certyfikat uznania Instytutu Wspomagania Rozwoju dziecka.Marzena Jaskulska
Zakończenie II edycji projektu „Każdy inny - wszyscy równi”
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przyłączyła się do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inny - wszyscy równi”, nad którym patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki. W podejmowanych aktywnościach w okresie od września do maja wzięły udział grupy przedszkolne oraz klasy I – VIII wraz z nauczycielami. Projekt miał na celu uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie wobec nich empatii i tolerancji, likwidowanie uprzedzeń oraz przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze SPE w życiu. W szkole projekt koordynowały panie: Agnieszka Srebniak – wychowawca kl. Vs, Wioletta Maczan – Tatarczuk – wychowawca gr. „0” oraz Marzena Jaskulska – pedagog specjalny.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom za udział w projekcie, Wasze zaangażowanie i postawę godną naśladowania!Marzena Jaskulska
Zakończenie projektu ekologicznego w grupie „0”
W roku szkolnym 2023/2024 kolejna grupa przedszkolna - „0” w okresie od września do maja realizowała ogólnopolski projekt edukacyjny „Z darami natury świat nie jest ponury!”. W ramach projektu dzieci podejmowały różnorodne aktywności, których głównym celem było kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie ich wrażliwości na piękno otaczającej przyrody. Projekt koordynowały panie: W. Maczan – Tatarczuk, Patrycja Tyrcz i Marzena Jaskulska.
Brawo Przedszkolaki za Wasz udział i zaangażowanie!Marzena Jaskulska
Rodzinna wyprawa grupy „0” do ZOO we Wrocławiu
Już tradycją się stało, że na zakończenie „zerówki” wychowawca p. Wioletta Maczan - Tatarczuk obejmuje funkcję kierownika wycieczki, by zorganizować dla swoich wychowanków i ich rodziców jedną z ostatnich podróży przedszkolnych będących wstępem do kolejnego etapu w ich życiu, jakim jest szkoła.
14 czerwca 2024 r. w godzinach porannych przedszkolaki wraz z rodzicami oraz paniami: W. Maczan – Tatarczuk, P. Tyrcz i M. Jaskulską, pojawiły się na dworcu PKP w Rawiczu, by wsiąść do pociągu, a następnie tramwaju – nie byle jakiego, bo prowadzącego do ZOO we Wrocławiu. Dla niektórych milusińskich była to pierwsza i jakże emocjonująca podróż innymi niż dotychczas środkami transportu. Po miło spędzonym czasie w towarzystwie żyraf, słoni, hipopotamów, żółwi, płaszczek czy też niezwykle „wygadanych” w tym dniu małp, wyruszyliśmy w rejs po Odrze, by podziwiać uroki stolicy Dolnego Śląska z nieco innej perspektywy. Dzień pełen wrażeń dobiegał końca, w godzinach wieczornych wróciliśmy zmęczeni, lecz zadowoleni do domów.Marzena Jaskulska
53
Zakończenie roku dla punktów przedszkolnych i klasy ,,0”
20 czerwca 2024 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku dla wszystkich dzieci z punktów przedszkolnych, a także pożegnanie sześciolatków.
Wszystkie grupy wystąpiły, prezentując wierszyki i układy taneczne. Po występach, dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Na koniec przyszedł czas podziękowań dla rodziców, którzy angażowali się w działania przedszkola.
Wszystkim przedszkolakom gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy, by wakacje były czasem bezpiecznego wypoczynku.Maria Kwarcińska
67
Wycieczka V klasy
15 czerwca uczniowie klasy V pojechali na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Zwiedzili Kopalnię Złota i Osadę Górniczą w Złotym Stoku oraz Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, gdzie podziwiali piękne draperie, stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Zakupili pamiątki oraz minerały, a w drodze powrotnej do domu posilili się w McDonald’s w Kłodzku. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki wrócili do domu.
Justyna First
47
Zakończenie projektu w przedszkolu
W roku szkolnym 2023/2024 grupa przedszkolaków z Pobiela realizowała projekt „Witaminki”. W ramach projektu dzieci podejmowały różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Głównym celem wszelkich działań było kształtowanie od najmłodszych lat kultury spożywania zdrowych posiłków, w których królują warzywa. Warzywa, które przedszkolaki poznały w ciągu całego roku szkolnego to: pomidor Pafnucy, ogórek Olek, dynia Dana, burak Bruno, cebula Celina, brokuł Borys, papryka Pola, szpinak Szymek, marchewka Maja, groszek Gucio, rzodkiewka Renia. Każde zajęcia wiązały się z różnymi zadaniami, ćwiczeniami, wszelkimi aktywnościami, których tematyka związana była z danym warzywem. Były zadania z przeliczaniem, segregowaniem, układaniem, wycinaniem, kolorowaniem, a przede wszystkim przygotowaniem posiłku z wykorzystaniem poznawanego warzywa. Kisiliśmy ogórki, robiliśmy sałatkę z pomidorów, jedliśmy placuszki dyniowe, piliśmy soczek z marchewki, przygotowaliśmy pyszny twarożek z rzodkiewką, a to tylko kilka propozycji.
Podsumowaniem każdych zajęć była praca plastyczna, z której powstała książeczka. Najważniejszym punktem było wklejenie sylwety do witaminkowego albumu. Projekt ten sprawił mnóstwo radości, a dzieci z dużą niecierpliwością czekały na kolejne warzywne wyzwania.
Przedszkolaki w ramach podziękowania za trud i zaangażowanie otrzymały pamiątkowe dyplomy.Marta Bugajska
46
Opieka nad dziećmi w okresie wakacji
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Czarnoborsku informuje, że po uzyskaniu zgody Urzędu Miasta Wąsosza przerwa wakacyjna
w roku szkolnym 2023/2024 planowana jest
od 01.07.2024 r. do 31.07.2024 r.
W pozostałych dniach czerwca (tj. od 24.06.2024 r. do 28.06.2024 r.) i sierpnia (tj. od 01.08.2024 r. do 30.08.2024 r.) punkt przedszkolny będzie czynny w godz. 6.30 – 16.00
Rodzice zapisują dzieci poprzez złożenie oświadczenia w siedzibie placówki w terminie od 03.06.2024 r. do 15.06.2024 r. (oświadczenia złożone przed lub po terminie nie będą rozpatrywane) wskazując we wniosku termin oraz rzeczywisty czas pobytu dziecka w przedszkolu.
Wzór oświadczenia o opiekę na czas wakacji do pobrania w sekretariacie szkoły lub poniżej w linku - OŚWIADCZENIE.
Zapisując dziecko rodzic automatycznie wyraża zgodę na pobyt w grupie mieszanej wiekowo, pod opieką dyżurujących nauczycieli, którzy organizują zajęcia wychowawczo-opiekuńcze.
Ze względu na konieczność zaplanowania organizacji pracy na czas wakacji oraz ograniczoną ilością miejsc, prosimy rodziców o przemyślane deklaracje dotyczące terminu pobytu dziecka w punkcie przedszkolnym.
Piotr First - dyr. szkoły
NIEZAPOMNIANA NOC W SZKOLE
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, zostało zorganizowane nocowanie w szkole, które odbyło się z 15 na 16 czerwca. Po raz kolejny uczniowie klas IV - VIII wraz z opiekunami, spędzili noc w szkole. Oficjalne nocowanie rozpoczęliśmy ogniskiem oraz pysznymi kiełbaskami. Nie mogło zabraknąć również gier i zabaw integracyjnych oraz „Belgijki”.
Gdy tylko się ściemniło, zaopatrzeni w latarki rozpoczęliśmy zabawę w chowanego, która sprawiła dzieciom wiele radości. Po trudach poszukiwań, dzieci zasiadły przed ekranami rozpoczynając seans filmowy, który umilił im przygotowany na miejscu popcorn oraz przyniesione przez dzieci smakołyki. Kiedy nastał ranek, dzieci zjadły śniadanie i udały się do domów, by odespać tą wyjątkową noc.Srebniak Agnieszka
10
Wycieczka do wioski indiańskiej
W piątek 14 czerwca 2024 r. przedszkolaki z oddziału PPc wybrały się na wycieczkę do wioski indiańskiej w Wierzowicach Małych. Dzieci brały udział w wielu zabawach, grach i konkurencjach. Nauczyły się strzelać z łuku i kuszy, samodzielnie poszukiwały złota w piasku, a także zobaczyły płonące i dymiące bańki mydlane. Na koniec zjadły pyszne, grillowane kiełbaski. To był mile spędzony czas!
Aleksandra Wysocka
15
WYCIECZKA KLAS I-III DO NENUFAR CLUB W KOŚCIANIE
Dnia 13 czerwca klasy I-III wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Podhorodecką, p. Beatą Augustyniak oraz p. Agnieszką Oczek wyjechały na wycieczkę do Pirackiego Parku Rozrywki w Kościanie. Jest to obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy, oferujący wiele atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Jego obszar w połowie stanowi zespół połączonych akwenów wodnych i i urozmaicony wieloma ciekawymi elementami, których trudno szukać gdziekolwiek indziej. Znajduje się tutaj sprzęt wodny( łodzie, kajaki, tratwy), a także stanowiska piknikowe i miejsca na ogniska. Na jednej z wysp wchodzących w skład obiektu mieszczą się place zabaw dla dzieci. Całość uzupełniają makiety znanych budowli świata, które nadają temu miejscu specyficzną atmosferę (Wieża Eiffla, Piramida egipska, Statua Wolności). Swoją przygodę z piratami rozpoczęliśmy od rejsu tratwą, który dostarczył wszystkim wielu atrakcji. Kolejnych wrażeń dostarczył uczniom „ Zakręcony domek” i niesamowita „Czarna dziura”. Pobyt w miasteczku samochodowym pozwolił każdemu wykazać się umiejętnością kierowania pojazdem. Laserowy paintball i pełna tajemnic arena zagwarantowała uczestnikom niesamowite przeżycia. Każdy mógł również wykazać się sprawnością fizyczną, pokonując liczne przeszkody na placu zabaw. Oczywiście mieliśmy również okazję zawitać do Wioski Indiańskiej, znaleźć się na Hawajach i przenieść się do magicznego Świata Bajek. Na koniec wszystkie dzieci zostały pasowane na Pirata i otrzymały pamiątkowe medale. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z naszej wyprawy!
Agnieszka Oczek
17
WYCIECZKA KLASY III DO KARPACZA
W dniach od 5 do 7 czerwca 2024r. klasa III wraz z opiekunami: p. Agnieszką Oczek i p. Agnieszką Srebniak wybrała się na wycieczkę do Karpacza, zorganizowaną w ramach „Zielonej Szkoły”. Dostarczyła ona wielu atrakcji oraz pozwoliła poznać uroki Dolnego Śląska.
Po drodze do Karpacza, zatrzymaliśmy się w Kowarach, gdzie zwiedziliśmy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Ta niezwykła atrakcja turystyczna znajduje się na terenie wydzielonym z fabryki dywanów w kowarach i zachwyca miniaturami zabytków. Prezentowane są tam kościoły, zamki, pałace, starówki miast, ratusze, schroniska górskie itp. Miniatury są wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami. Modele są zbudowane z materiałów odpornych na warunki pogodowe i wkomponowane w zielone, kwiatowe otoczenie. Po spacerze udaliśmy się w dalszą podróż. Karpacz przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i urokliwymi widokami. Po zakwaterowaniu i chwili oddechu, udaliśmy się do Papugarni Śnieżka na spotkanie z tymi zadziwiającymi ptakami. Na miejscu, każdy mógł nakarmić i nawiązać bezpośredni kontakt z egzotycznymi papugami, które żyją wolno w hali lotów. Dla wielu było to niezapomniane przeżycie.
Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Klocków Lego. Czekały tam na nas interaktywne wystawy oraz gry video, które przypadły do gustu zwłaszcza fanom Mario i Pokemonów. Po spacerze, lodach i pizzy wróciliśmy do naszego pensjonatu, by po krótkim odpoczynku udać się do Term Cieplickich. Znajdują się tam nowoczesne baseny termalne, sportowe, aquaparki oraz strefa fitness i SPA. Największym zainteresowaniem cieszył się basen termalny z możliwością wypłynięcia na zewnątrz hali basenowej bez względu na porę roku i temperaturę powietrza.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Szklarskiej Poręby, by w Karkonoskim Parku Narodowym podziwiać niezwykły Wodospad Szklarki, który jest drugim co do wysokości wodospadem w polskich Karkonoszach. Był też czas na zakup pamiątek oraz skosztowanie tradycyjnego oscypka. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Rok szkolny niedługo się kończy, więc teraz wszyscy czekamy już tylko na WAKACJE!!!Agnieszka Oczek
20
Wycieczka klasy IV do Biskupina i Wenecji
Dnia 12 czerwca 2024 r. uczniowie klasy IV wraz z rodzicami odbyli podróż do przeszłosci udając się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Po dotarciu na miejsce pani przewodnik oprowadziła nas po Muzeum Archeologicznym. Uczniowie zobaczyli rekonstrukcję grodu biskupińskiego, były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkańców. Dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Uczniowie mogli zobaczyć „od kuchni” życie mieszkańców grodu, którzy trudnili się głównie uprawą roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem. Podczas pobytu w Muzeum Archelogicznym uczniowie wzięli udział w warsztatach „Ozdoby z metalu”, które polegały na wykonaniu ozdób z drutu.
W Wenecji zwiedzilismy Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Jest to największy w Europie skansen, na którego terenie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony towarowe i osobowe oraz drezyny. Uczniowie zwiedzili również ruiny Zamku Diabła Weneckiego.
Na koniec pobytu uczniowie kupili wiele ciekawych pamiątek, które z pewnością niejednokrotnie przywołają wspomnienia z tym historycznym i jakże niezwykłym miejscem.
Dominik Szałata
69