• UWAGA!

          Szanowni Państwo, informujemy, że uległ zmienianie adres poczty elektronicznej naszej szkoły. 

          Prosimy wszelką korespondencję elektroniczną kierować na następujący adres: szkola@pspczarnoborsko.edu.pl 

        • Obiady - maj 2024 r.

          Odpłatność za obiady należy uregulować do 07.05.2024 r. na numer konta PKO BP O/Wąsosz nr: 22 1020 3017 0000 2602 0260 1912
          W treści przelewu prosimy podać imię, nazwisko i klasę ucznia.

          • Oddział PPa – 18 dni x 6,50 = 117,00 zł
          • 5-latki, kl. "0" – 15 dni x 6,50 = 97,50 zł
          • uczniowie kl. I - VIII - 15 dni x 6,50 = 97,50 zł

          Odpisanie obiadów za min. 3 dni i więcej odbywa się poprzez przekazanie informacji do godz. 7.10 danego dnia pod                              nr tel. 65 543 60 77  nr kom. 692 032 926

          Rodzice uczniów z odpisami za poprzedni miesiąc, o kwocie zapłaty zostaną poinformowani przez wychowawców.

          Prosimy o wpłatę kwoty zgodnej z informacją podaną na stronie internetowej szkoły.

           

        • WARSZTATY INTEGRACYJNE W SOSW W WĄSOSZU

          W kwietniu nasze dzieci z grupy “0”, 5-latki oraz klasa Vs odwiedziły Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wąsoszu, gdzie zostały zorganizowane warsztaty plastyczne w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego “Każdy inny, wszyscy równi”, w którym biorą udział: pani Marzena Jaskulska, pani Wioletta Maczan-Tatarczuk oraz pani Agnieszka Srebniak.

          Celem projektu jest uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii i tolerancji a także likwidowanie uprzedzeń względem tych osób. Dzięki temu wydarzeniu, nasze dzieci miały możliwość współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

          Serdecznie dziękujemy pani dyrektor SOSW Justynie Dąbrowskiej oraz pani Katarzynie Bursztyńskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.


          Agnieszka Srebniak

        • Konkurs “Kartka Wielkanocna”

          Dnia 21.02.2024 r. został ogłoszony przez ZPK w Wąsoszu  konkurs na “ Kartkę Wielkanocną” dla uczniów przedszkoli, zerówek , klas I-VI.

           Z naszej szkoły brali udział w konkursie uczniowie klas IV -VI. 

          Zwycięzcami w kategorii: klasy IV – VI zostali:

          🥇 Miejsce I: Milena Janik      

          🏅 Miejsce II: Wiktoria Tatarek

          🏅 Miejsce II: Grzegorz Matuszkowiak

          🎖️ Miejsce III : Zuzanna Szymczak

          Uczniowie otrzymali dyplomy  oraz nagrody. 

          Serdecznie wszystkim gratuluję!

                                                                                                                            Honorata Góralczyk

           

        • NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

          Również w tym roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej we współpracy z ZPK w Wąsoszu. W projekcie brały udział dzieci z grupy “O”, 5 - latki oraz klasa Vs wraz z paniami: Wiolettą Maczan - Tatarczuk, Marzeną Jaskulską, Patrycją Tyrcz, Aleksandrą Wysocką  i Agnieszką Srebniak. Dzieci systematycznie co miesiąc brały udział w seansach filmowych, które odbywały się w kinie ZACISZE w Wąsoszu. 

          Tegoroczny cykl spotkań ze sztuką filmową nosił nazwę “Poznajemy emocje”. Spotkania pomogły naszym młodym widzom w odkrywaniu siebie i swojej wrażliwości. Pomogły również w radzeniu sobie z emocjami i kształtowaniu poczucia własnej wartości.

          11 kwietnia odbył się ostatni seans filmowy oraz nadszedł czas by podsumować comiesięczne spotkania w kinie ZACISZE,  podczas których dzieci miały możliwość nauczyć się jak nazywać emocje, zrozumieć dlaczego są one dla nas ludzi tak ważne, nauczyć się radzić sobie z odczuwaniem zarówno tych bardziej jak i mniej przyjemnych stanów. 

          Na zakończenie dzieci gromko podziękowały panu dyrektorowi Dawidowi Boderze za miłe przyjęcie oraz wspaniałą organizację spotkań w kinie. Wręczyły drobny upominek, licząc tym samym na ciekawe i pouczające przeżycia w przyszłym roku szkolnym.

          Agnieszka Srebniak

        • Zakończenie projektu edukacyjnego "Mali Wielcy Odkrywcy"

          W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z grupy przedszkolnej w Pobielu realizowały projekt „Mali Wielcy Odkrywcy”. W ramach zajęć przedszkolaki skupiły się na trzech blokach tematycznych: energii, ekologii i roślinach.
          Pierwszy z nich – ENERGIA pozwolił dzieciom poznać różne rodzaje i źródła energii. W trakcie zajęć przedszkolaki samodzielnie tworzyły obwody elektryczne, poznały postać Ignacego Łukasiewicza, a także wykonały mnóstwo angażujących doświadczeń. Przykładem może być „Elektryczne przyciąganie” z wykorzystaniem balonów, confetti i wełnianej skarpetki, „Czy energia może się przenosić?” – eksperyment ze szklanymi kulkami i specjalnymi torami, „Elektryczność w człowieku”, „Elektryczność na talerzu”, „Energia z wody” – stworzenie modelu turbiny wodnej, „Energia ze słońca” – obserwacja działania zabawek solarnych ustawionych w różnych miejscach w sali.
          Drugi blok tematyczny – EKOLOGIA pozwolił dowiedzieć się czym jest smog oraz jak sprawdzić, czy powietrze jest zanieczyszczone. Najmłodsi poznali zasady segregowania śmieci, dowiedzieli się w jaki sposób oszczędzać wodę oraz ponownie wykorzystać plastikowe odpadki. W ekologicznym tygodniu dzieci: stworzyły model mechanicznego filtra powietrza, samodzielnie wykonały eko plastik, z którego ulepiły dowolne kształty, przygotowały masę papierową, wykonały doświadczenie badające zużycie wody podczas mycia zębów i rąk oraz zrobiły marakasy z wykorzystaniem odpadów.
          Ostatni blok dotyczył roślin. Dzieci przekonały się co jest potrzebne roślinom do wzrostu, co znajduje się w glebie oraz z jakich elementów składa się kwiat. W trakcie trzeciego modułu dzieci założyły własne hodowle i zielone kąciki. Przedszkolaki wykonały eksperyment pt. „Jak rośliny pobierają wodę?” wykorzystując liście kapusty pekińskiej, wodę oraz barwniki, sprawdziły jaką wodę najbardziej lubią rośliny, zbadały warstwy gleby, założyły hodowlę nasturcji, zbudowały model badawczy glebowego filtra wodnego.
          Trud i ogromne zaangażowanie dzieci w ten projekt zostało wynagrodzone imiennymi legitymacjami. Zgodnie z myślą Konfucjusza – „Powiedz mi a zapomnę, pokaż a zapamiętam, pozwól mi zrobić a zrozumiem” jestem przekonana, że mali odkrywcy z Pobiela dużo zapamiętali, zrozumieli, a sam projekt będą mile wspominać.

          Marta Bugajska

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          Wraz z nadejściem wiosny przypada także dzień, w którym w sposób szczególny wyrażamy nasze wsparcie i zrozumienie dla osób z Zespołem Downa. Data – 21 marca – nie jest przypadkowa, nawiązuje do podłoża genetycznego Zespołu Downa, to jest trisomii 21 chromosomu. Dzień ten jest także znany pod nazwą Dnia Kolorowej Skarpetki, czyli z zakładania kolorowych, różnych skarpetek nie do pary (a najlepiej 3), które symbolizują niedopasowanie genotypowe, ale także społeczne, z jakim często borykają się osoby z Zespołem Downa. Nie mogło być inaczej, także i nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie i nauczyciele wyrażając swoją solidarność założyli skarpetki nie do pary. W przyszkolnym parku natomiast powstał niezwykły plener malarski, którego tematem przewodnim były skarpetki malowane farbami bez użycia rąk. Uczniowie przed przystąpieniem do niecodziennego zadania, wzięli udział w pogadankach dotyczących Zespołu Downa, będących kolejną lekcją wiedzy, a zwłaszcza tolerancji. Wszyscy malarze spisali się na medal, czego efektem były nietuzinkowe skarpety, które swoimi kolorami i oryginalnością przyciągały do szkolnego parku. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji!
          Wydarzenie zostało zorganizowane przez p. A. Srebniak, p. W. Maczan – Tatarczuk i p. M. Jaskulską w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno – społecznego „Każdy inny, wszyscy równi!”.

          Marzena Jaskulska

        • SZEŚCIOLATKI W ALPAKOMANII W TARCHALINIE

          Pierwsze promyki wiosennego słońca przebijały się przez chmury, gdy grupa sześciolatków, pod opieką pań: W. Maczan – Tatarczuk, P. Tyrcz, A. Srebniak i M. Jaskulskiej, wyruszała na długo wyczekiwaną wycieczkę i spotkanie z uroczymi alpakami. Po dotarciu do miejsca docelowego i serdecznym powitaniu, nasza przygoda rozpoczęła się od niezwykle intersującej lekcji z ogromem ciekawostek na temat najważniejszych mieszkańców rancza w Tarchalinie. Następnie przedszkolaki przystąpiły do działania (biorąc w obrót kilogramy marchewek i suchy chleb) - na co z niecierpliwością oczekiwały – karmiły alpaki, osiołki, kózki, owce i barany. Po bliższym poznaniu alpak i przekonaniu się o ich łagodnym usposobieniu, dzieci z nie lada entuzjazmem głaskały, przytulały, a nawet dawały swoim nowym przyjaciołom z rodziny wielbłądowatych marchewkowe buziaki. Kolejno przyszedł czas na spacery z alpakami i pokonywanie wraz z nimi przeszkód i słabości, własnych i tych zwierzęcych.
          Spotkanie człowieka z alpaką to korzyść dla obu stron, o czym przekonaliśmy się wszyscy i każdy z nas z osobna. Następny punkt programu i kolejne pozytywne emocje, to poszukiwanie wielkanocnego zajączka i niespodzianki, które pozostawił dzieciom w gospodarstwie. Nasze przedszkolaki oczywiście nie traciły energii i międzyczasie korzystały z możliwości zabawy na świeżym powietrzu, a posilone kiełbaskami przystąpiły do wielkanocnych warsztatów. Efektem ich pracy było powstanie urokliwych zajączków, które przyjechały z nami do Czarnoborska. Naszą wyprawę, z pewnością, uznajemy za udaną, a dowodem na to były zmęczone, lecz uśmiechnięte od ucha do ucha buzie dzieci i wrażenia, z jakimi wróciły i dzieliły się z innymi.

          Marzena Jaskulska

        • Pierwszy Dzień Wiosny w Wąsoszu

          Dnia 21.03.2024 roku z okazji Pierwszego Dnia Wiosny oraz Dnia osób z Zespołem Downa Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Czarnoborsku wraz z oddziałem pięciolatków i grupy "0" wybrali się do Wąsosza na imprezę integracyjną pod hasłem "Bieg kolorowej skarpetki" pod patronatem Starosty Górowskiego Urszuli Szmydyńskiej oraz Burmistrza Wąsosza Pawła Niedźwiedzia. Na miejscu uczniowie klas podstawowych wzięli udział w biegu kolorowej skarpetki , a przedszkolaki uczestniczyli w marszu z kolorowymi kwiatami. Na uczestników czekało wiele atrakcji m. in. warsztaty plastyczne, warsztaty z makramy, wiele konkurencji sportowych oraz wspólne tańce i zabawa. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale z udział w biegu oraz słodki poczęstunek. Dzień upłynął w radosnej i miłej atmosferze. 

          Małgorzata Podhorodecka

        • WIELKANOCNY ZAJĄCZEK

          Dnia 27 marca 2024 r. tuż przed wiosenną przerwą świąteczną dzieci z Punktów Przedszkolnych, Oddziału Przedszkolnego, klas I-VIII oraz pracowników szkoły odwiedził ZAJĄCZEK, który obdarował wszystkich drobnym słodkim upominkiem. Była to miła niespodzianka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z odwiedzin niecodziennego gościa.

          Dominik Szałata

        • Wyniki ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik

          InstaLogik to ogólnopolski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas IV-VIII  zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, oraz tych, którzy interesują się programowaniem.

          Był on podzielony na trzy etapy:

          - Etap 1, termin 2 października - 30 października 2023

          - Etap 2, termin 9 grudnia 2023

          - Etap 3, termin 9 marca 2024

           

          Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów: 

          - 2 przedstawicieli klasy IV

          - 1 przedstawiciel klasy V

          Do ostatniego, 3 etapu zakwalifikował się uczeń klasy V - Paweł Musielak, który zdobył tytuł Laureata I miejsca. Gratuluję :)

          Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom V edycji i zapraszam do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

          Dominik Szałata

        • Wycieczka klasy V do Zatoki Przygód

          15 marca odbyła się wycieczka klasy V do Zatoki Przygód w Rydzynie. Uczniowie bawili się znakomicie przechodząc przez lasery oraz strzelając pistoletami do celu. Wykonywali też wiele zadań i łamigłówek z instrukcji, aby rozbroić bombę. Po zabawie uczniowie zjedli popcorn oraz nachosy. 

          Na koniec próbowali wyciągać maskotki z automatu do gier. Niektórym się to udało, dzięki czemu mogli pochwalić się takimi pamiątkami.

          Wszyscy w dobrym humorze wracali busem do szkoły oraz tradycyjnie śpiewali piosenki.

          Justyna First

        • Przyszła wiosna (nie tak całkiem) cichuteńko….

          21 marca, jak to się dzieje co roku o tej właśnie porze, przyszła wiosna. 21 marca zawitała tradycyjnie też do naszej szkoły, gdzie spotkała się, jak zwykle, z entuzjastycznym przyjęciem.
          Na ten dzień bowiem uczniowie klas V-VIII przygotowali wiele atrakcji. Były więc prezentacje artystyczne poszczególnych klas, tematycznie związane z wiosną i z naszym patronem, Julianem Tuwimem, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. I tak, mogliśmy obejrzeć inscenizację wiersza „Rzepka” w wykonaniu uczniów klasy VII wspomaganych przez wychowawczynię panią Małgorzatę Wozińską (niezapomniana rola kurki z podwórka), skecz na podstawie bajki Aleksandra Fredry „Koguty”, przygotowany przez klasę VI, która dodatkowo zaśpiewała piosenkę zespołu Gawęda pt. „Nadzieja ma kolor zielony”, a także występ wokalno- taneczny z Kingą Wojlekun w roli głównej do piosenki Marka Grechuty pt. „Wiosna, ach to ty” w wykonaniu klasy VIII oraz układ taneczny klasy V uzupełniony recytacją wiersza Juliana Tuwima pt. „Słoń Trąbalski” w wykonaniu Marcina Krawczyka.
          Nie był to jednak koniec atrakcji i aktywności naszych uczniów, którzy następnie przystąpili do wykonania plakatów o tematyce wiosennej z elementami związanymi z twórczością Juliana Tuwima. Praca trwała dwie pełne godziny lekcyjne, a efekty tych starań mogliśmy podziwiać na zakończenie zajęć, kiedy to plakaty zostały
          zaprezentowane w sali gimnastycznej. Wszystkie były piękne i oryginalne, o czym można się przekonać podczas zwiedzania korytarzy naszej szkoły, gdzie zostały wystawione.
          Komisja konkursowa miała trudne zadanie, aby ustalić kolejność miejsc. Ostatecznie wygrała klasa VI, która przygotowała 4 prace, drugie miejsce przypadło uczniom klasy VII, a trzecie ex aequo otrzymały plakaty klasy V oraz VIII.
          Po przyznaniu nagród czekała nas jeszcze jednak atrakcja – a mianowicie spotkanie przy stole, na którym królowała wiosenna pizza.
          Teraz nikt z nas nie miał już wątpliwości, że do Czarnoborska zawitała wiosna, więc mogliśmy ten fakt ogłosić w naszych domach, do których wróciliśmy.

          Janusz Żuk

        • Wiosenna wycieczka klasy IV

          Klasa IV pierwszy dzień wiosny przywitała bardzo aktywnie. Podróż w tym dniu rozpoczęła się na dworcu kolejowym w Rawiczu, skąd pociągiem wyruszyliśmy do Wrocławia. Ze stacji Wrocław Mikołajów, tramwajem dojechaliśmy do parku trampolin Jump Hall, gdzie po krótkim instruktażu i profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie rozpoczęli dwugodzinne sportowe szaleństwa. Następnie udaliśmy się do Magnolii Park, gdzie uzupełniliśmy kalorie w McDonald’s i KFC. Z pełnymi brzuchami przeszliśmy do kina, aby obejrzeć film „Za duży na bajki 2”.

          Wieczorem, zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Rawicza.

          Dominik Szałata

        • Pierwszy Dzień Wiosny w grupie przedszkolaków w Pobielu

          W czwartek 21 marca przedszkolaki z Pobiela świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieci od samego rana pracowały jak pszczółki. Z pomocą wychowawcy wykonały piękną postać Pani Wiosny, którą później zabrały na spacer. Dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek na temat wiosny, równonocy oraz zwiastunów, a także poznały różne przysłowia związane z tematyką wiosenną.
          Przedszkolaki stworzyły ogromnego kwiatka z kolorowych nakrętek, tańczyły do wiosennych piosenek oraz dobierały obrazki w pary, tworząc tym samym piękne wiosenne kwiaty. Wśród wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną było wyjście na spacer, podczas którego żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z uroczymi opaskami, kolorowymi kwiatami i instrumentami.
          To kolejny cudownie spędzony dzień wspólnie z kolegami i koleżankami, który pokazał dzieciom uroki najpiękniejszej pory roku – wiosny.

          Marta Bugajska

        • Powitanie wiosny w grupie PPa

          Powitanie wiosny u maluszków w czwartek 21.03 rozpoczęło się już od rana. Zaraz po śniadaniu zasialiśmy rzeżuszkę w koszyczkach, o którą codziennie będziemy dbać i obserwować etapy jej wzrostu. Dzieci zapoznały się również z Marzanną, którą wynieśliśmy do piaskownicy i obrzuciliśmy papierowymi kulkami, aby jak najszybciej zimna od nas odeszła. W ten dzień pamiętaliśmy również o osobach z Zespołem Downa i wszystkie dzieci prezentowały na sobie dwie różne kolorowe skarpetki. Dzień zakończyliśmy zabawą na placu zabaw, z którego przegonił nas pierwszy wiosenny deszcz.  

          Agata Aniszewska

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Czarnoborsku
      • 692 032 926 65 543 60 77
      • Czarnoborsko 10 56-210 Wąsosz Poland
    • Logowanie