Na całym świecie w październiku obchodzony jest dzień, często ty-dzień zdrowia psychicznego. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów było hasło – zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka. Zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy chorób, ale przede wszystkim potencjał psychiczny człowieka, który umożliwia zaspokajanie swoich potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości z życia codziennego, sprzyja utrzymywaniu satysfakcjonujących relacji społecznych oraz aktywności społecznej.
Problemy psychiczne dotykają coraz większą liczby nastolatków, a nawet dzieci. Mają wpływ na ogólne zdrowie, w tym na zdrowie fizyczne, trudności w funkcjonowaniu młodych ludzi w domu i w szkole oraz w relacjach rówieśniczych.
W związku z powyższym 10 października włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. W naszej szkole powstała jesienna strefa wsparcia mająca na celu pozytywnie wzmocnić uczniów i pokazać im, jak dbać o kondycję psychiczną. Tuż obok społeczność szkolna miała okazję podzielić się z innymi, w jaki sposób zapewnia sobie równowagę psychiczną, a tym samym zainspirować innych do działania. W ten sposób
powstał bank pozytywnych praktyk w zakresie dbania o zdrowie psychiczne w jesiennym wydaniu. Nasze działania wsparliśmy gazetką tematyczną z informacjami dla uczniów i rodziców zawierającymi m. in. numery telefonów, gdzie szukać pomocy oraz wiadomościami o charakterze profilaktycznym adresowanymi do rodziców naszych uczniów.
Gdzie szukać pomocy?
800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka bezpłatnie, czynny całą dobę.
116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00–22:00.
116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży bezpłatnie, czynny całą dobę.
PAMIĘTAJMY!
Dbajmy o: zdrowy styl życia, wypoczynek, regularny sen, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, podtrzymywanie kontaktów społecznych, równowagę w każdym aspekcie naszego życia. Kiedy czujesz, że nie dajesz rady, szukaj pomocy!
W naszej szkole możesz liczyć na wsparcie: psychologa, pedagoga, wychowawcy, innego nauczyciela, który wzbudza twoje zaufanie.
Akcję zorganizowały panie: Agnieszka Srebniak, Edyta Białek i Marzena Jaskulska.
Marzena Jaskulska