W świecie „Ballad i romansów”
Początek września kojarzy się nam przede wszystkim z rozpoczęciem kolejnego roku nauki, rocznicą wybuchu II wojny światowej czy rocznicą powstania Solidarności w 1980 roku, co otworzyło nam drogę do niepodległości i wolności. Od jedenastu lat pierwsza sobota września kojarzona jest także z bardzo ważnym wydarzeniem, jakim jest Narodowe Czytanie.
Nasza szkoła również niemal od początku aktywnie uczestniczy w tej akcji i chociaż Narodowe czytanie w Czarnoborsku odbywa się z pewnym opóźnieniem, zawsze nawiązujemy do wydarzeń centralnych.
Nie inaczej było również w tym roku, który z racji 200 rocznicy wydania w Wilnie w 1822 roku „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, co zapoczątkowało w naszym kraju epokę romantyzmu, poświecony jest właśnie tej epoce. Po odczytaniu listu pana prezydenta Andrzeja Dudy, zapraszającego Polaków do Narodowego Czytania, uczniowie i nauczyciele odczytali fragmenty najbardziej znanych ballad Adama Mickiewicza. Była więc „Romantyczność” – programowa ballada polskiego romantyzmu, której hasło: „Miej serce i patrzaj w serce” powinno być aktualne w każdej epoce, a także „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Świteź” i „Świtezianka”.
Czytając i słuchając tych wierszy, łączyliśmy się z tymi pokoleniami Polaków, którzy czytali je przez ostatnie 200 lat. Uczyliśmy się, że, jak napisał pan prezydent Andrzej Duda, „świat musi być sprawiedliwy, dobro nagradzane, a zło ukarane.” Doświadczyliśmy tego, że stanowimy cząstkę narodu, który słowa: „Za naszą i waszą wolność” dumnie nosi wypisane na sztandarach.
Dlatego dziękuję wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie Narodowego Czytania w naszej szkole. Wydarzenia, które jest świętem literatury, historii i patriotyzmu.
Janusz Żuk